Original     Ciernobiely     Overclockers     TBreak     Zima     Luxova terapia TOPlist

Markoff.szm.sk - weblog o HW/SW/mobiloch/digitakoch a inych veciach
Pridat do Favourites/Oblubene

Príručka preflashovania Award BIOSu


Čo by sme mali vedieť
Tak ako začína každé unavené ráno pípaním budíka, každý štart počítača začína BIOSom. Pripomeňme si, že BIOS (Basic (Základný) Input-Output (Vstupno-Výstupný) System (Systém)) je program, s ktorým vie počítač pracovať bez disku. Obsahuje kódy potrebné pre správu kľúčových zariadení systému (napr. klávesnice, grafickej karty, HDD, disketovky, portov a ďalších). Logicky nás napadne, že ak BIOS nepotrebuje disk je preň použité úplne iné ukladacie zariadenie. Je vždy prístupné bez ohľadu na to čo sa stane s diskovým subsystémom a takto zapína štart počítača nezávisle. Pred časom sa používal pre tieto účely mikročip ROM (Read-Only Memory (Pamäť len na čítanie)). V dôsledku toho bolo temer nemožné robiť nejaké zmeny v BIOSe. Potom, ako výsledok rýchleho rozvoja počítačovej technológie a nevyhnutnej potreby preflashovania BIOSu bol mikročip ROM nahradený EEPROMom (Electrically (Elektricky) Erasable (Zmazateľná) and Programmable (a Programovateľná) Read-Only Memory (Pamäť len na čítanie)) alias Flash ROM. Čipy tohto typu dovoľujú preflashovanie originálnych dát, ktoré v nich boli uložené, s pomocou špeciálnych programov, teda dnes je nič jednoduchšie ako updateovať BIOS za nový. Tento mikročip je najčastejšie uložený v špeciálnej patici na doske. Takže v prípade, že sa BIOS poškodí ho môžete jednoducho vybrať a preflashovať chybný čip s pomocou špeciálneho zariadenia.

Je pozoruhodné, že Flash ROM neznamená vždy Flash BIOS. Väčšinou tieto veci značia rovnakú vec, ale sú aj dosky, ktoré nedovoľujú preflashovanie BIOSu cez software, nedbajúc na to, že práve k tomu bola Flash ROM vyvinutá. Od dizajnu základnej dosky záleží na tom či môžete updateovať BIOS bez jeho vyberania z nej alebo nie. Je pravidlom, že keď si kúpite dosku je táto vec vyznačená v manuáli.

Tu je zoznam dôvodov, kedy je potrebné preflashovať BIOS:

- Môžu sa objaviť nové zariadenia a technológie, ktoré predtým neboli podporované a toto je prípad, kedy musí ísť originálny BIOS preč. Často sú dôvodom nové procesory. Iste by ste neradi videli, keby počítač zobrazoval Pentium II počas štartovania, keď ste už vlastníkom najnovšieho Pentia III. Okrem vizuálnej kompatibility tiež môže nový BIOS poskytovať podporu pre nové funkcie procesora (napr. možnosť blokovať sériové číslo procesora) alebo možnosť doladiť predtým nedostupné nastavenia (latenciu L2 cache Pentia III). Samozrejme okrem procesorov sú aj iné zariadenia, ktoré potrebujú podporu BIOSu. Toto sú napr. pevné disky, ktorých kapacita môže byť obmedzená BIOSom a CD-ROM alebo ZIP mechaniky, ktoré môžu slúžiť ako štartovacie zariadenia a mnoho iných.

- Nový software môže tiež vyžadovať preflashovanie BIOSu. Tento problém bol extrémne akútny pred pár rokmi, kedy MS Windows 95 začal podporovať Plug'n'Play. K implementácii tohto štandardu do plnej miery, potrebovali užívatelia novú verziu BIOSu kompatibilnú s ním. Aby sme boli precíznejší, keď prišiel MS Windows 98 a MS Windows 2000 užívatelia čelili potrebe mať podporu štandardu ACPI pre správu napájania vo svojom BIOSe.

- Výkon počítača môže byť veľmi zvýšený novým BIOSom. Ako príklad vyššie prinášame prestavenie latencie L2 cache u prvých verzií Pentia III. Množstvu výrobcov základných dosiek trvalo pekne dlho vyvinúť ich dosky s BIOSom podporujúcim túto vlastnosť. Okrem toho môže byť výkon počítača zvýšený zmenami inicializácie hlavných logických registrov.

- Keď si želáte rozšíriť nastavenia pre konfiguráciu, preflashovanie BIOSu môže prísť veľmi vhod. Môže umožniť štart z ďalších systémových diskov, samostatné zapnutie v určenom čase, inteligentný systém monitorovania, ktorý vámi dáva kontrolu nad rýchlosťou otáčok chladičov podľa závislosti na teplote systémových zariadení atď.

- Niektoré chyby v BIOSe môžu mať vplyv na prácu počítača a počítač môžete vyliečiť len preflashovaním BIOSu.

- Konečne, jeden z posledných problémov je/bola potreba updateu BIOSu kvôli Y2K problému.

Samozrejme, nový BIOS je skutočným zdrojom výhod, ale preflashovanie môže tiež spôsobiť kolaps celého systému. Mimo to si nemôžete byť 100%-ne istý, že táto snaha vyrieši všetky problémy. Niekedy je potrebné preinštalovať operačný systém, aby ste si mohol zapnúť všetky funkcie poskytované novým BIOSom. Keď váš počítač pracuje dobre a nová verzia BIOSu sa dramaticky neodlišuje od predošlej, preflashovanie BIOSu je bezdôvodné riziko.


Čo k tomu potrebujeme
Aby sme si upresnili nadpis - tento článok sa zaostrí len na updateovanie BIOSu Award. Je to kvôli tomu, že je najpopulárnejší medzi výrobcami dosiek.

Predtým než sa dostaneme k samotnému procesu preflashovania BIOSu mali by sme sa oboznámiť so zopár zásadnými detailami. Po prvé, budúci updater si musí byť istý, že vie aké nasledujúce veci zodpovedajú jeho doske: výrobca, model a či môže byť BIOS updateovaný cez software. Najjednoduchšia cesta k nájdeniu tohto všetkého je pozrieť sa do manuálu prislúchajucemu k doske alebo do zloženého počítača. Keď nemáte možnosť urobiť to, mali by ste sa obzrieť po programe nazývanom BIOS-Info, ktorý vám poskytuje obšírne informácie o výrobcovi dosky a aktuálnej verzii BIOSu. Bohužiaľ niekedy tento program zistí nič. Vtedy môžete podniknúť nasledujúci postup k zisteniu potrebných informácii.

Trik je v tom, že stlačíte kláves Pause hned po štarte počítača (vtedy, keď beží test pamäte). Takto bude štart pauznutý na čas a vy si môžete v ľavom hornom rohu, dole pod logom Award Software prečítať aktuálnu verziu BIOSu. V spodnej časti obrazovky uvidíte niečo ako toto:

02/15/2000 - i440BX - ITE867 - 2A69KS2IC - 00

Všetko čo nás zaujíma je kombinácia deviatich písmen a čísiel (tu máme 2A69KS2IC). Prvých päť z nich (2A69K) sa vzťahuje k základnému jadru (chipsetu), ďalšie dve reprezentujú kód výrobcu dosky (S2) a posledné dve písmená značia model dosky (IC). Pre detaily sa pozrite sem, kde môžete nájsť presne čo ktorá kombinácia znamená.

Na vyjasnenie si typu mikročipu, by ste mali preskúmať jeho značenie (s nálepkou výrobcu dosky), ale nezabudnite odobrať najprv nálepku. Pre pravidelne aktualizovaný zoznam mikročipov podporujúcich softwareové preflashovanie s pomocou utility AwardFlash sa pozrite sem.

Mnoho výrobcov dosiek odporúča nezanedbávať nasledujúce pravidlá, ktoré vám môžu pomôcť úspešne preflashovať BIOS:

1. Uveďte systém späť do základného stavu, pretože často je napr. pretaktovaný.
2. Vypnite v BIOS Setup všetky položky obsahujúce slovo Shadow (použite Bios Features Setup, vyberte Disable alebo Off). Keďže k RAM je rýchlejší prístup než k ROM, veľa výrobcov poskytuje v BIOS Setupe nastavenie kopírujúce BIOS základnej dosky a grafickej karty z ROM do RAM. Ako dôsledok toho sa znižuje kapacita pamäte RAM a toto môže prerušiť update BIOSu.
3. V BIOS Setupe vypnite všetky funkcie správy napájania (použite Power Management Setup).
4. Zostávajúc v BIOS Setupe, vstúpte do Chipset Feature Setup a vypnite System BIOS Cacheable a Video BIOS Cacheable.
5. Keď je váš BIOS v ochrannom móde proti preflashovaniu, vypnite jumperom túto možnosť. Pozrite sa do manuálu k doske, aby zistili ktorý je to jumper.

Všetky tieto nastavenia sú potrebné len ak updateujete BIOS. Pokiaľ ste úspešní môžete prepnúť späť vaše pôvodné nastavenia.


Ako to urobíme
Keď máte všetky potrebné dáta po ruke a nie je pochýb o tom, že vaša doska podporuje softwareové preflashovanie BIOSu, nezabudnite použiť vyššie dávané rady. Keď ste s týmto skončili, môžete sa sústrediť na preflashovací postup. Teraz budete potrebovať dva súbory - utilitu AwardFlash a súbor s novou verziou BIOSu, ktorá ma obvykle koncovku *.bin. Najnovšia verzia AwardFlash je vždy prístupná na tejto sajte.

Okrem toho, najnovšia verzia BIOSu môže byť k nájdeniu na stránke výrobcu vašej dosky. Toto je pravdepodobne jediný bezpečný zdroj pre nové verzie BIOSu. Prosím, nepoužívajte k updateu súbory z pochybneho zdroja.

Radi by sme poukázali na to, že AwardFlash podporuje dva módy: dialógový a príkazový riadok. V tomto článku sme vypustili dialógový mód, pretože robí update BIOSu tažším a poskytuje menej možností ako mód príkazového riadka. Okrem toho, nastavenia príkazového riadku vedia spraviť preflashovanie BIOSu úplne automaticky bez toho, aby musel užívateľ zadávať nejaké údaje. Na tomto mieste bude užitočné sa oboznámiť s nasteveniami utility AwardFlash.

Ako väčšina ďalších Flash BIOS utilít, AwardFlash je spúšťaný len v skutočnom DOS móde, napr. predtým než je spustený Windows a ďalšie multifunkčné operačné systémy.

Tu by sme radi odbočili, pretože myslíme, že to môže byť veľmi dôležité. Najnovší produkt Award Software je Award NT Flash Utility Version 1.00, špeciálna utilita pre preflashovanie BIOSu, dizajnovaná pre MS Windows NT 4.0 a MS Windows 2000. Okrem toho, tiež výrobci dosiek ako ASUS a Gigabyte ponúkajú možnosť updateovať BIOS priamo z MS Windows, už aj vrátane MS Windows 95/98 (pre utilitu ASUS sa pozrite sem, pre Gigabyte sem). Preflashovanie BIOSu z Windows je skôr výnimkou ako pravidlom. Radi by sme si to overili, ale sú len 2 chipsety podporované programom od Award Software. Sú to Intel 810 a 820. To je dôvod prečo v tomto článku diskutujeme len o preflashovani BIOSu s DOSovou verziou utility AwardFlash, ktorá je momentálne univerzálny nástroj pre update BIOSu Award na akejkoľvek doske.

V prípade MS Windows 9x budú štartovacie podmienky pre AwardFlash vytvorené takto: hneď na začiatku štartu Windows stlačte F8 pre výber Núdzového režimu len s príkazovým riadkom v štartovacom menu alebo použite predtým vytvorenú systémovú disketu. Druhá možnosť je lepšia a je tou ktorou sa budeme zaoberať. Po prvé, naformátujte disketu a uložte na nej systémové súbory. Potom na ňu nakopírujte utilitu AwardFlash a súbor s novým BIOSom. Súbory sa budú nazývať napr. awdflash.exe (utilita AwardFlash) a newbios.bin (súbor s novým BIOSom, ktorý chceme naflashovať). Odstráňte ochranu proti zápisu na diskete.

Ďalší krok je vytvoriť na diskete súbor autoexec.bat:

@echo off
if exist oldbios.bin goto old
awdflash.exe newbios.bin oldbios.bin /py /sy /cc /cp /cd /sb /r
goto end
:old
awdflash.exe oldbios.bin /py /sn /cc /cp /cd /sb /r
:end

Ako môžete vidieť, teraz disketa obsahuje všetky potrebné súbory - awdflash.exe, newbios.bin, autoexec.bat a systémové súbory (bežne sú to msdos.sys, io.sys a command.com). Žiadne ďalšie súbory by nemali byť na diskete. Na prvý pohľad môže vysvetlenie autoexec.bat vyzerať príliš komplikovane. Každopádne, štruktúra ako je táto nám dáva možnosť vytvoriť si univerzálnu disketu, ktorá môže byť použitá nielen pre preflashovanie BIOSu, ale môže tiež pomôcť k návratu k originálnej verzii BIOSu v prípade, že bude preflashovanie neúspešné.

Keď nabootujete z novovytvorenej diskety prvý krát, BIOS bude updateovaný. Pôvodná verzia bude uložená v oldbios.bin. Akékoľvek ďalšie bootovanie reinštaluje originálnu verziu uloženú v oldbios.bin. Inými slovami, nová verzia bude odstránená. Aby ste sa tomu vyhli, prosím, hneď po reštarte (ten sa udeje automaticky) nezabudnite vybrať disketu z mechaniky.

Samozrejme vyššie popísané nastavenia utility AwardFlash sú nič viac než len odporúčania zamerané na bezpečné preflashovanie BIOSu. Skúsený užívateľ môže odobrať alebo pridať čokolvek. Na druhú stranu, pokiaľ si nie ste úplne istí odporúčame vám radšej neriskovať a nechať to tak.

Samo sebou, by ste mali byť informovaní o tom čo znamená zmena nastavení. Aby sme vám pomohli s touto komplikovanou záležitosťou, vytvorili sme detailný popis všetkých nastavení, ktoré môžu byť použité v príkazovom riadku utility AwardFlash v7.70. Toto je čo potrebujete vedieť o syntaxi:
AWDFLASH [Filename 1] [Filename 2] [key [/key]...]
Filename 1: for reflashing (súbor pre preflashovanie)
Filename 2: for the previous version of the BIOS (súbor s pôvodnou verziou BIOSu)

Príkazy (key) značia:

/? - Pomoc. Predtým než začnete pracovať s Award Flash Memory Writerom je odporúčané použiť tento príkaz a pozorne si preštudovať všetky možnosti tohto softwareu.

/Py alebo /Pn - znamená odpoveď yes (Y (áno)) alebo no (N (nie)) na dotazy týkajúce sa preflashovania BIOSu. Cez /Pn môžete zakázať preprogramovanie Flash ROM. Toto nastavenie vám umožňuje uložiť si aktuálnu verziu BIOSu alebo dostať jej checksum (kontrolnú hodnotu) bez updateovania BIOSu. Záložná kópia vám pomôže vrátiť sa k pôvodnej verzii BIOSu. Štandardne je nastavené /Py.

/Sy alebo /Sn - znamená odpoveď yes (Y (áno)) alebo no (N (nie)) na dotazy týkajúce sa uloženia pôvodnej verzie BIOSu. Štandardne je nastavené /Py. Pred preprogramovaním Flash ROM mikročipu musíte potvrdiť uloženie touto otázkou:
Do You Want To Save Bios (Y/N)

/Sn je odporúčané pre použitie v *.bat súboroch v prípade automatického preflashovania BIOSu bez zobrazenia.

/CC - zmazanie CMOS po preflashovaní. Táto možnosť prichádza pre prípad, keď dáta vytvorené novou verziou BIOSu by mohli byť rozdielne od predošlých (nekompatibilné). Ak by boli mali by ste problémy so štartom základnej dosky. Vymazanie CMOS vám umožňuje nemusieť hľadať na doske jumper pre vymazanie CMOS čo je veľmi užitočné, keď nemáte správny manuál alebo je jednoducho jumper ťažko prístupný.

/CP - znamená vymazanie PnP (ESCD) dátovej matrice po preflashovaní BIOSu. Informácia o PNP zariadeniach je uložená v ESCD. Príkaz /CP je ekvivalentom Reset Configuration Data v PnP/PCI Configuration v BIOS Setupe. Oplatí sa použiť ak ste vynechali niekoľko verzií BIOSu alebo máte nainštalované nové PnP karty. Keď neupdateujete ESCD doska môže mať problémy pri štarte.

/CD - znamená vymazanie dátovej oblasti DMI po preflashovaní. V pravom slova zmysle je DMI databáza obsahujúca všetky informácie o systéme ako celku. Vymazanie môže byť užitočné v kombinácii s príkazmi /CP a /CC, napr. keď sa zmenili komponenty systému.

/SB - znamená nepreflashovanie BootBlock. BootBlock je prvá jednotka, ktorá je adresovaná po štarte a je ťažko zmeniteľná. Keď výrobca nedáva zvlášť odporúčania nie je potreba ju preflashovať. Zvlášť, keď je preflashovanie BIOSu neúspešné môže byť nemožné obnoviť BIOS cez software. Na niektorých doskách je jumper pre BootBlock ochranu. Keď je ochrana nastavená nie ste schopní preflashovať BIOS bez /SB alebo systém bude zobrazovať chybu.

/SD - znamená uloženie dát z DMI do súboru. Časť dát z DMI môže byť uložená a použitá softwareom v budúcnosti. Aj keby tento príkaz bol v zozname ukázanom po príkaze /? neprináša akýkoľvek výsledok. Tento príkaz jednoducho nepracuje.

/R - znamená reset systému po preflashovaní. Dáva vám možnosť resetovať automaticky počítač po skončení updateovania Flash ROM. Nastavenie je užitočné pri práci cez *.bat súbory.

/Tiny - značí použitie menej RAM. Bez použitia príkazu /Tiny utilita AwardFlash skúša uložiť úplný súbor BIOSu pre ďalšie preflashovanie do RAM. Ak aj napriek všetkým bezpečnostným opatreniam pri preflashovaní BIOSu uvidíte chybovú správu Insufficient Memory (Nedostatok pamäte) vtedy použite príkaz /Tiny. Toto umožní preflashovanie s dátami BIOSu rozdelenými na časti.

/E - znamená návrat do DOSu po preflashovaní. Je to užitočné ak si chcete byť napríklad istý, že sa uložila pôvodná verzia BIOSu.

/F - znamená preprogramovanie BIOSu pomocou samotného BIOSu. Príkaz /F umožní preprogramovať BIOS s algoritmami aktuálnej verzie BIOSu. Keď má doska zvláštnosť, že neumožňuje použitie algoritmov AwardFlash Writera mal by sa použiť príkaz /F.

/LD - znamená vymazanie CMOS po preflashovaní a neukázanie správy Press F1 to continue or DEL to setup (Stlač F1 pre pokračovanie alebo DEL pre setup (nastavenie BIOSu)). Narozdiel od /CC vám umožňuje tento príkaz vyhnúť sa tejto správe po nasledujúcom štarte po vymazaní CMOS.

/CKS - znamená zobrazenie checksum (kontrolnej tabulky) XXXXh súboru. Checksum je ukázaný v hexadecimálnom tvare. Toto nastavenie je odporúčané pre použitie s kontrolným klúčom.

/CKSxxxx - znamená porovnanie checksum (kontrolnej tabulky) súboru s XXXXh. Ked sú checksumy rozdielne uvidíte správu The program file's part number does not match with your system! (Číslo programového súboru nezodpovedá vášmu systémovému!). Je pravidlom, že XXXXh je pre každý nový súbor s BIOSom obvyle dostupný na stránke výrobcu dosky.

Všetky nastavenia môžu byť zadané malými i veľkými znakmi.

Teraz, keď ste sa oboznámili so základnými príkazmi a zmenili parametre ultility (alebo ich nechali tak ako sú v príklade) môžete sa pustiť do preflashovania BIOSu. Stačí len nabootovať z novovytvorenej diskety. Pokiaľ ste sa úspešne riadili našimi radami po nabootovaní by ste mali byť šťastní pri pohľade na to ako prebieha preflashovací proces (prosím, neprerušujte ho!) a systém je eventuálne reštartovaný. Keď sa tak stane musíte rýchlo vybrať disketu z mechaniky, inak pri druhom nabootovaní bude neskoro. Dôsledkami tohto sme sa už zaoberali.

Takže, toto je všetko o čom sme chceli diskutovať. Teraz je čas pustiť sa do dolaďovania čerstvo preflashovaného BIOSu. Teší nás pokiaľ ste nemali problémy. Pre zvyšných smoliarov prinášame ďalšie užitočné čítanie venované riešeniu problémov doma. Vyskúšame si ako hračky tak aj zložité problémy.


Ako odstránime problémy
Počas behu AwardFlashu sa môžete stretnúť s množstvom problémov. Keď sa tak stane môžete sa stretnúť s jednou (alebo viacerými) z nasledujúcich správ:

Insufficient memory (Nedostatok pamäte) znamená, že ste porušili jedno z vyššie spomínaných pravidiel. V tomto prípade potrebujete vypnúť cacheovanie systému a video BIOSu spolu so všetkými typmi Shadow pamäte. Okrem toho nesmú byť spustené žiadne programy (vrátane driverov pre kompresiu disku ako drvspace.bin). AwardFlash je prirodzene výnimka. Keď všetko stále nepracuje a ste obťažovaní touto správou skúste príkaz /Tiny (ale len v 7.xx verziách).

The program file's part does not match with your systemasť programového súboru nezodpovedá vášmu systému) sa zobrazuje keď nový BIOS nepasuje k doske. Keď zapnete /Py (ako v príklade) nie je kompatibilita kontrolovaná. Kvôli tomuto dôvodu vám veľmi odporúčame nepoužívať súbory BIOSu z pochybných zdrojov.

Unknown Type Flash (Neznámy typ Flash) sa zobrazuje, keď inštalujete Flash ROM podporu pre preprogramovanie napätia 12V (5V) na doske, ktorá nepodporuje toto napätie, alebo je Flash ROM čip poškodený, atď.

Program Chip Failed (Chyba programovania čipu) sa zobrazuje počas preflashovania Flash ROM 28F001 čipov od Intelu. Dôvodom je 8KB BootBlock týchto čipov, ktorý má hardwareovú ochranu. K preflashovaniu BootBlocku a blocku s BIOSom musia byť použité rozdielne napätia. Aby sa predošlo poškodeniu Flash ROM a dosky nemôže byť BootBlock týchto čipov preflashovaný, pretože je to hardwareovo chránené. Toto je dôvodom upozornenia.

Detailný popis posledných dvoch problémov (zamýšlané hlavne pre expertov) je prístupný tu.

Chybové hlásenia ako toto nie sú veľmi ďaleko od najnepríjemnejšej veci pri preflashovaní BIOSu. Môže sa stať, že nový BIOS nie je kompletne preflashovaný a predošlá verzia nie je úplne zmazaná. Tento problém môže vzniknúť často kvoli výpadku elektriny - stačí, keď je to na úplne krátky čas - alebo užívateľ skúša preflashovať zlý súbor. V dôsledku tohto počítač jednoducho nepôjde reštartovať. Tu sú dve možné situácie.

Tá lepšia je, že BootBlock stále chodí. Napríklad, toto sa môže stať, keď sa použil odporúčaný /Sb príkaz. Účinný BootBlock vám dovolí štart vo veľmi obmedzenom móde. Krátko po resete systému preskúma checksum (kontrolnú tabulku) BIOSu a vy pravdepodobne uvidíte varovanie:
Award BootBlock BIOS v1.0
Copyright © 1998, Award Software, Inc.
BIOS ROM checksum error
Detecting floppy drive A media…

Avšak táto správa sa často zobrazuje len na použitej ISA grafickej karte, keďže dáta nemôžu ísť na PCI alebo AGP grafické adaptéry, pretože chipset nie je úplne inicializovaný. V tomto prípade vám odporúčame záchranné preflashovanie BIOSu s ISA grafickou kartou. Obzvlášť pokiaľ ste ignorovali naše odporúčania o vytvorení diskety. Keď máte túto disketu po ruke, musíte spraviť len jednu vec a to nabootovať z nej. Toto je dôvod prečo je bezpečný BootBlock taký cenný. Niektorí výrobcovia dosiek odporúčajú vypnúť všetky sekundárne zariadenia (okrem grafickej karty a disketovky) predtým než začnete s obnovou. Tiež uznávame, že nie všetky ISA grafické karty sú také múdre. Najlepšie výsledky sme dosiahli s grafickými kartami založenými na čipe Cirrus Logic CL-GD5422.

Keď máte svoj starý BIOS späť zo zálohovaného v oldbios.bin, vaše ďalšie akcie budú závisieť na príčine poruchy. Keď ňou boli texty vašich obľúbených pesničiek, ktoré ste sa pokúšali preflashovať ako nový BIOS potrebujete jednoducho získať pracujúci BIOS. Keď neboli, vy neviete príčinu poruchy a stále chcete dokončiť preflashovanie jednoducho stačí odobrať z diskety oldbios.bin (ale nič viac!) a znova nabootovať.

Vzali sme v úvahu lepšie možné výsledky. Predtým než začneme s najhorším je tu ešte stred. Niekedy, keď nemôžete nabootovať z diskety, môžete skúsiť pripojiť disketovku na samostatný ISA MIO kontrolér. Pokiaľ sa to podarí, disketovka sa inicializuje a vy šťastne obnovíte starý BIOS. To je posledná možnosť pre softwareové riešenie problémov.

Ďalšie exoticke technológie o ktorých sa diskutuje, poskytujú relatívne bezbolestné východisko. Po prvé, niektoré dosky Intel obsahujú špeciálny jumper nazývaný Flash Recovery (Obnova Flash). Keď sa prepne do obnovovacieho módu zapne bootovanie cez BootBlock, aj keď vyzerá byť počítač mŕtvy po neúspešnom preflashovaní BIOSu. Keď je všetko v pôvodnom stave nezabudnite zmeniť nastavenie jumpera. Po druhé, Gigabyte nedávno predstavil technológiu DualBIOS. Tak ako sa dá vyčítať z mena, základná doska je osadená dvoma Flash ROM čipmi, takže keď sa jeden poškodí, BIOS nabootuje z druhého. Medzi tými, ktorí nasledovali príklad Gigabyte je Chaintech Computer s jeho TwinBIOSom a niektorí ďalší výrobcovia dosiek.

Pre veľa dôvodov, konštruktívne riešenia ako tieto sú veľmi vzácne. Hlavným argumentom proti ich použitiu je, že nie všetci užívatelia chcú platiť navyše, pokiaľ nie sú potencionálnymi budúcimi ničitelmi BIOSu. Takže, posledná časť nášho článku je venovaná užívateľom, ktorých si nevšímajú výrobcovia dosiek. Špeciálne pre tých sme odhalili jednu metódu zameranú na obnovu ťažko poškodeného BIOSu. Teraz, keď ste už stratili poslednú nádej vyrovnať sa s pohromou cez software je tu stále... hardwareová obchádzka.


Keď už nepomáha čokoľvek...
Úplne prvá vec ktorú by sme zdôraznili je, že táto metóda nemá nič čo robiť s notoricky známym a vysoko riskantným Hot-swappingom ((vymieňaním za chodu systému), o ktorom môžete nájsť ľahko všetky detaily na internete).

Dobre, k obnoveniu BIOSu cez hardware bez ohľadu na Flash ROM čip budete potrebovať:

- dosku so správne fungujúcim BIOSom
- disketu s AwardFlashom a dvoma BIOSmi - jedným pre poškodenú dosku a druhým pre fungujúcu
- dve dosky (napr. SLC-32 - 32-pinov (nožičiek) široká DIP doska)
- jeden Flash ROM mikročip (napr. ATMEL 29C020 DIP 32)
- dva rezistory (10KOhm, 0.125W)
- prepínač s dvoma pozíciami
- spájkovačku

Aby sme zabránili neporiadku v pojmoch a spravili vysvetlenia jednoduchšie, budeme nazývať poškodený BIOS starý a nový fungujúci nový.

Po prvé, musíte zhotoviť jednoduché zariadenie, ktoré vám pomôže obnoviť BIOS. Je známe tiež ako IC-Flasher a je spravené z dvoch dosiek, jedného Flash ROM mikročipu a dvoch rezistorov. Detailná schéma je poskytovaná vývojarmi zariadenia tu, a my sami sa obmedzujeme zobraziť hlavnú ideu (viď schéma 1):



Schéma 1. IC-Flasher

Teraz vám dáme krok za krokom inštrukcie k zhotoveniu IC-Flashera:

1. Všetky piny (nožičky) čipu U1 (okrem Chip Enable) sa pripájkujú k spodnej doske X2.
2. Všetky piny vrchnej dosky X1 (okrem Chip Enable) sa pripájkujú k čipu U1.
3. Chip Enable piny čipu U1 a dosiek X1 a X2 sú pripojené na SW1 prepínač a rezistory R1 a R2.

Ihneď ako je pájkovanie hotové môžete voľne prejsť na obnovu BIOSu. Prvý krok je odobrať nový BIOS zo základnej dosky a vložiť miesto neho IC-Flasher. SW1 prepínač bude v pozícii Vrchná doska (2-3). Netreba hovoriť, že táto operácia sa urobí pri vypnutej elektrine a musíte byť extrémne pozorní, aby ste nepoškodili povrch základnej dosky.

Po druhé, nainštalujte nový mikročip BIOSu do vrchnej dosky a nabootujte PC z predtým pripravenej diskety. Zdôrazňujeme, že by sa nemal spúštať AwardFlash z autoexec.bat! Aby ste nemuseli zadávať všetky dáta manuálne vytvorte si nový súbor ako autoexec.bat popísaný vyššie, ale s iným menom.

Po načítaní operačného systému a pred preflashovaním BIOSu nastavte SW1 prepínač do pozície Dolná doska (1-2). Len teraz môžete začať s preflashovaním BIOSu. Čip U1 bude preflashovaný s novým BIOSom, tak aby ste mohli nabootovať novú základnú dosku s pomocou čipu U1.

Keď je táto operácia úspešne skončená, vypnite elektrinu a premiestnite nový mikročip vo vrchnej doske X1 za starý. SW1 prepínač by mal byť v pozícii Dolná doska (1-2).

Jedna z posledných vecí, ktorú treba urobiť je reštartovať počítač z rovnakej diskety, potom prepnúť SW1 prepínač do pozície Vrchná doska (2-3) a preflashovať starý BIOS. Potom vypnite PC, vyberte IC-Flasher z novej základnej dosky a dajte späť nový čip. Nakoniec vyberte starý mikročip s obnoveným BIOSom z IC-Flashera a dajte ho do starej základnej dosky.

Preložil a upravil Markoff
Zdroj

3.-13.8.2002     14.-22.8.2002     29.8.-8.9.2002     9.-20.9.2002     21.-28.9.2002     29.9.-8.10.2002

9.-16.10.2002     17.-24.10.2002     26.10.-1.11.2002     2.-9.11.2002     10.-15.11.2002     16.-21.11.2002

22.-28.11.2002     29.11.-6.12.2002     7.-17.12.2002