Original     Ciernobiely     Overclockers     TBreak     Zima     Luxova terapia     Ziadny     <<-- Skiny na prepnutie vzhladu weblogu TOPlist

Markoff.tk - weblog hlavne o PC
Pridat do Favorites/Oblubene    Download    Forum    Cracky 1, 2    Kontakt    RSS    About (Eng)


Hladaj vo WWW Hladaj vo weblogu

9.11.2002


Virtual Dub 1.4.11


Test OVERCLOCKERSKEJ nForce2 dosky Chaintech ZENITH 7NJS na VR-Zone
Doska je pomerne draha, ale za svoje peniaze naozaj dostanete co ste si zaplatili. Prichadza v peknom baleni s uskom na nosenie a v baleni najdete: 2 SATA, 2 gulate IDE, 1 gulaty FDD kabel, vyvody SPDIF, SMART card, CBOX na zobrazenie teploty CPU a diagnostiku stavu PC a vyvod na FireWire. Doska je vybavena chipsetom nForce2-SPP, takze integrovanu grafaren necakajte, zato ma luxusnejsi South Bridge MCP-T, co znamena, ze keby bolo vyvodu, mozete mat vyvedene az 2 sietovky, takto mate len jednu, inak ale vie dekodovat Dolby Digital, no a samozrejme ma 5.1 zvuk. Dizajn dosky je farebne celkom zaujimavy, vsetky rozsirujuce sloty su zlte (okrem SATA a AGP 8X), kondenzatory fialove a aktivny chladic chipsetu je tiez neprehliadnutelny (ja osobne bych uvital radsej velky pasiv ala ASUS). Vzdialenost 3 DDR slotov od patice CPU (teplo) je uctyhodna, ale je bohuzial houby platna, kedze patica je pootocena a teply vzduch je tak vyfukovany na DDR sloty prip. spustu kondenzatorov na druhej strane, tie btw. az na jeden roh nezavadzaju a okolo patice je dostatok miesta - ten sa da vyuzit v spojitosti s dierami okolo. AGP port samozrejme zavadzia 3 DDR slotom a tie su tak na kraji, ze sa pod ne uz nevosli RAID a IDE konektory a tak su rovnobezne s nimi, nizsie, RAID konektor je len jeden, ale na doske je 2x SATA, takze nie je o com, FDD konektor je uplne dole, pozicia o cm nizsie by mu neskodila. Patica je uplne hore, takze kto ma zdroj hned nad doskou (ale ktory exot ho ma v case, ze? :-)) moze mat problemy. Tak a teraz naco upozornujem v titulku - FSB sa da menit po 1MHz, ale nie priamo, freq si musite vybrat, to by ani tak nevadilo ako skor (prijemne) vadi, ze maximum je 200MHz (co bud. BIOS??). Prijemne to vad kvoli tomu, ze na tejto FSB je CPU spolu s DDR uplne stabilny a vzhladom k tomu, ze DDR su stabilne az do 216, nebyt obmedzenia BIOSu pravdepodobne by neboli problemy pre CPU aj s vyssimi FSB. Taktiez mozete nastavovat pomery CPU:PCI a nastavenie freq AGP je uplne nezavisle. Velkost voltaze CPU si treba uzivat, kym sa ju naopak nepokusi Chaintech v bud. BIOSoch znizit z terajsich vybornych max. 2.15V, rovnako je na tom votlaz DDR - max. 3.2V a AGP - max. 2.0V. O kolko na nej siel zdvihnut CPU AXP je nepodstatne (z 2GHz na 2.25GHz, tie ciselka na porovnavanie s P4 si prepocitajte sami, narast freq je pre mna maly (AXP sux), abych to oznacoval za pretaktovanie), podstatne je, ze je mozne hnat FSB velmi vysoko. Kazdopadne ma doska spickovu vybavu, dobre moznosti pre pretaktovanie, vybornu doplnkovu vybavu a okrem zopar dizajnovych nedostatkov, zatial zamrzi len obmedzenie FSB v BIOSe a Cena. Pri recenzii je uvedenych $188, prepocet radsej ani neuvadzam.


Blbec Procko sa chce sudit so skupinou Horkyze slyze o 5 milionov na SME.sk
To vsetko za to, ze ho nepriamo oznacuju v jednom texte za blbca. Tento blbec sa sam predvadza ako blbec a chce na sude tvrdit, ze ho oznacenim za blbca moze este skupina nejako dehonestovat a ukratit ho na cti, aj ked ziadnu nema, takze pochybujem, ze utrpi nejaku stratu, ked nejaka skupina spieva to, co si vsetci myslime a do akej pozicie sa sam stylizuje. Aj keby sa do nej nestylizoval je to verejne znama osobnost, ktora musi za popularitu a peniaze s tym spojene platit peniaze, neda mi nespomenut si na spor v DEMOKRATICKYCH USA, kde Larry Flint zvitazil nad reverendom Fallwellom (ci ako sa pise), kde slo o obycajnu satiru, rovnako ako tu ide o obycajny vtip, ze je pravdivy je uz vedlajsie a uz vonkoncom tym padom nemoze niekto sudit zato, ze o nom tvrdi pravdu, je to asi ako kebych ja sudil niekoho za to, ze ma oznaci za kverulanta, ked nim naozaj som a v mojich komentaroch sa tak ocividne spravam. Kazdopadne vysledok sudu nam ukaze ako na tom naozaj s demokraciou a slobodou prejavu u nas sme. Dufam, ze sa prekvapim a nikto nebude za svoj nazor, ktory je navyse pravdivy, odsudeny.


Test KT400 dosky DFI AD77 Infinity na ZephirTech
Dizajn - patica velmi blizko 4 (!) DDR slotom (rovnako blizko chipset k patici, takze s velkymi chladicmi nepocitajte a diery tiez nehladajte), ktore by si snad nemali zavadzat s AGP 8X slotom, inak 5 PCI slotov, 1 CNR, 1 RAID, 1 SATA, 2 IDE rovnobezne s DDR, pod nimi FDD. Chipset je chladeny len stredne velkym pasivom, kondenzatory by chladicu nemali zavadzat. Klasicky je nedostatok napajani fanov - len 3, ale kedze je chipset chladeny pasivne volne mate 2. Na doske je tiez kopa LED diod, z ktorych niektore su diagnosticke, aj ked co znamenaju ich stavy v manuali nezistite. Vzadu opat klasika, 4 USB 2.0, sietovka a 5.1 audio. V baleni najdete okrem dosky, 1 SATA, 2 IDE a 1 FDD kabel, vyvody na gameport, FW a USB 2.0. Doska ma vykon prakticky ako KT333 dosky, ale DFI patri medzi lacne znacky, takze sa to dalo cakat, rovnako ako max. stabilna FSB 152MHz. Inak by bol BIOS fajn, umoznuje zmenu FSB po 1MHz, zmenu voltaze DDR do 2.63V, CPU do 2.0V a chipsetu do 2.8V.


Radeonator 2.0 - tweaker kariet RadeOn


Test prenosneho DVD playeru Sony D-VM1 na Technet.cz
Dizajn ako klasicky discman, s nasadenym 3000mAh akumulatorom dost hnusny, hmotnost cez pol kila. Okrem Audio CD na nom prehrate uz len DVD, VCD a SVCD, ziadne hud. formaty (MP3, WMA) sa nekonaju, v cene je aj puzdro, DO, kable, spunty a 3.5" displej. Aky zazitok z filmu asi mozete mat tusite sami, to vsetko za cenu 40000Kc = nepredajny nezmysel. Rozhodne by mu vyrazne pomohlo prehravanie DivX/MPEG-4, takto je to nepredajne.


Test "kartoveho" MP3 playera Creative MuVo na Zive.sk
Hmotnost fajn (28g), prehrava MP3 aj WMA a v baleni najdete okrem playera aj jednu (malu) AAA baterku a spunty. Kartu do neho vsak nestrcite, rovnako ako na nom nehladajte nic ine okrem prehravacich funkcii, o displeji si mozete nechat zdat. Zabudovana pamat 64MB staci ak na hodinu hudby a je to malo. Rozhodne velmi smiesne posobi pri takomto nevybavenom nepodarku cena 6000Sk (4400Kc), jedine co za to dostanete je prehravac, ktory len prehrava MP3 a WMA, nema ani displej a ma malu pamat, jedine za co platite je znacka Creative a zaruka 2 roky. Vydrzat na malu baterku by mal cca 10 hodin co je az az pri nevyberatelnej pamati s nulovou kapacitou. Jo, rozhranie na prenos, je zastarale USB 1.1. Ked si to tak vezmem, tak nez tento smejd bych si uz kupil radsej tento smejd, ale za 4x nizsiu cenu.


Porovnanie cien na Technet.cz
Autor v clanku blaboli cosi o psychologickej hranici 10000Kc za 15" LCD monitor bez DPH, ked za tolko sa daju kupovat uz x tyzdnov napr. v TSB, konkretne AOC LM520A za 8999Kc (autor uvadza 11000Kc, ze by to bola cena s DPH zabudol uviest), obdobne sa daju zohnat dalsie 2 15" LCD paneli za 9000Kc bez DPH, takze reci o nejakej hranici 10000 v clanku si nevsimajte, zrejme ma na mysli ceny v obchodoch najzapadnutejsich dedin, kde maju rabaty v desiatkach percent. Pohyby cien ma spravne, ale vsetky ceny berte ako dost nadnesene nad real. Tento tyzden som chcel hodit porovnanie cien, ale uz to nema zmysel a ked nezabudnem bude bud. week, tam uz budu realne ceny.


 

8.11.2002


Test KT400 dosky FIC AN19E resp. EPoX 8K9A2+ na VR-Zone
Coze znamena ten podivny nadpis? Znamena asi tolko, ze tieto dosky su absolutne identicke a maju rovnakeho vyrobcu! Rovnako hlupe umiestnenie IDE portov a RAID som uz niekde videl, tak som sa pozrel medzi obrazky a coze tam nevidim - uplne identicku dosku EPoX 8K9A2+ a jediny rozdiel medzi nimi je, ze na doske FIC nie je nainstalovany diagnosticky displej (aj ked podla specifikacie by mal byt) a pouziva len pasivny chladic chipsetu (pod. tomu na EPoX EP-4SDA5+), zatial co EPoX aj aktivny. Rovnake moznosti nastavenia poskytuje aj BIOS. Obe dosky boli recenzovane na rovnakej sajte a s EPoX dosiahli 226MHz FSB, zatial co s touto len 185MHz, kazdopadne pokial by poskytovala aj rovnake podmienky pre pretaktovanie tak je moja volba jednoznacna - rovnaky FIC za menej penazi, do ktoreho je asi mozne dat BIOS z EPoX 8K9A2+. Ci boli podmienky pre pretaktovanie u oboch dosiek rovnake neviem, takze sa budem musiet spolahnut na ine recenzie tejto dosky FIC, ako je to s jej max. FSB. (citatelia dennika Novy cas nech si pred nadpis doplnia titulok SKANDAL a prve dve vety citaju ako keby boli napisane velkymi pismenami :-))


Nove WHQL drivery 3.07.55 pre SiS Xabre 80/200/400 pre vsetky Windows


SiSoft Sandra 2003 je vonku (presnejsie 2003.1.9.26) - velkost 5.1MB
Novinky: podpora novych chipsetov (SiS-746, SiS-648, KT400, P4X400...), 50 porovnavacich zostav, zlepsenie monitoringu systemu, informacie o chladeni a ine.


Test dalsieho kancelarskeho (este horsieho) 15" LCD monitora FSC 38B1 na Technet.cz


Kazdy stvrtok na CT1 Putovanie s pravekymi zvieratami na Filmweb.cz
Jedna sa o pokracovanie Putovania s dinosaurami, len s tym rozdielom, ze sa tu objavia nam blizsie zvierata a pochopitelne uz aj predchodcovia cloveka, ktori pri dinosauroch nemohli byt. Ak to aj niekoho od PC nezaujima, oplati sa to sledovat aspon kvoli grafike, repriza (pre video) asi kazdy piatok o 12:30 na CT2.


 

7.11.2002


Sta(s)tni zamestnanci budu pracovat len 7.5 hodiny a budu mat o tyzden dlhsiu dovolenku na SME.sk


Test najrychlejsej (predavanej) napalovacky na svete - Lite-On 52x/52x/24x na HardwareZone
V KIT baleni najdete okrem napalovacky, 1 24x CDRW medium a 1 neoznacene CDR medium, obe znacky Lite-On, inak uz len klasiku - Nero, sroby a audiokablik. CDRW vie prakticky vsetko, vr. Mount Rainier (paketovy zapis, akurat bude konecne integrovany do OS a nebudete musiet pouzivat externe aplikacie, tak ci onak zbytocnost) a 99 min. CD. Podla vyrobcu by mala byt pristupova doba 80ms, podla CDSpeed je 92ms - nic moc. Rovnako biedna je aj max. citacia rychlost, ktora bola v CDSpeed max. 49.4x co je len dalsi dokaz zbytocnosti rychlosti nad 40x resp. 48x, pri sucasnej technologii su uz 48x a 52x absolutne nepouzitelne a prinasaju so sebou len riziko explozie media a prip. aj poskodenia mechaniky (ci vnutra compu), no a obrovsky hluk, takze tolko asi k rychlostiam, posledna bezpecna/rozumna je 40x, na nej idu prakticky vsetky media OK, bezpecne a vykonovy rozdiel oproti vacsim rychlostiam je min. Vzhladom k tomu, ze 52x media ani nie su na trhu, mozete zapisovat na rozne znacky, certifikovane na pomalsie rychlosti. CDRW v Nero formatuje za 4:54 co je fajn vykon, ale ako vravim paketovy zapis je kravina pre ine ako osobne pouzitie. Kto este nema napalovacku moze sa rozhodnut pre tento Lite-On, ten kto ju ma aspon 20x ani nemusi robit upgrade pokial cita rychlo, dnesne rychlosti su uz uplna zbytocnost a nove napalovacky neprinasaju nic nove (okrem Yamaha F1, ktora vie kreslit na prazdne miesto na CD (aj ked ja napalujem az po okraj)), lebo aj ked napalujem vela, tak je rozdiel zanedbatelny, pri 20x konstantnej (posledna u TEAC W540E) su casy okolo 5:30, pri 32x cca 3:30 a pri vyssich rychlostiach sa to vsetko mota okolo 3 minut, to mate oproti konstantnej 20tke pri 10CD denne usetrenu denne polhodinu, pocas ktorej sa vsak pri 20x nepouziva zbytocne Burn Proof, lebo napaluje bez skokov od zaciatku po koniec rovnako rychlo, takze je to rozhodne bezpecnejsie. Sucasna technologia CD uz skoncila, pokrok este caka zapis na CDRW a jedinu buducnost CD vidim v superinteligentnych viaclaserovych CDRW, ktore umoznia pri rovnakych otackach disku zniekolkonasobenie rychlosti zapisu, ostatne pri citani to uz niektore (70x) CD-ROM pouzivaju. Aj ked zrychlenie je vzhladom k casovym poziadavkam uplne zbytocne a omnoho radsej bych uvital tak jednoduchu vec ako je obojstranne CD, ktore by nestalo 2x tolko ako jedno CD, ale povedzme 1.5x, takze by to bola vacsia konvencna kapacita za nizsiu cenu, citatelna vsade. Technologicky to nie je najmensi problem, bohuzial to Philips neschvalil, lebo ten napad tu uz bol. :-( Mne osobne by vsak najmenej vadilo, ked by taketo disky neboli predavane ako CD (compact disc), ale ako napr. DSSD (double-sided silver disc) kompatibilny s CD. :-) No a pak je tu este ten strasny dizajn, ale ten sa netyka len mechanik na CD.


Instalacia VIA EPIA 5000 do case compu VAX na mini-itx


Ako testovat ake napatia skutocne dava zdroj na OCHardware


Test mobilu-vecka Siemens CL-50 na Mobilmania.cz
Tak ma konecne vecko uz aj Siemens a hned ide do extremu. Je totiz extremne male, vhodne tak nanajvys pre zeny. Ma ext. antenu co je u veciek standard, vzhladom k velmi lacno posobiacemu dizajnu zaujme vonkajsi displej. Vnutorny displej je maly a nijako sa nevymyka spomedzi "kvality" displejov u (vacsiny) zvysnych mobilov Siemens - prosto prepchaty necitelny hnus (s modrym slabym podsvietenim). Klavesnica je typicky siemensovska (zla), zaujmu snad len vcelku uchadzajuce ovladacie klavesy (na to ze to je Siemens...). Ma polyfonicke zvonenie, z WAP si mozete stiahnut 10 a v mobile vytvorit 3 (nie cez mikrofon) a to je asi vsetko co sa dozviete o vybave z clanku, bud mi z toho vychadza ze to recenzoval nejaky expert or ten telefon naozaj nic nevie a je to absolutny low end s neuveritelne vysokou cenou. Z toho co viem, vychadza ako kandidat na najhorsie vecko na trhu (okrem velkosti).


Ked nema vasa doska 2 BIOSy, vdaka RD1 BIOS Savior ich moze mat na Ascully
Zariadenie je v principe jednoduche, jedna sa o dalsiu paticu pre BIOS v ktorej je zabudovany dalsi BIOS, takze akurat vyberiete vas, zapojite dalsiu paticu a na nu zhora zapojite vas a mate 2 BIOSy, prepinat ich mozete pribalenym prepinacom vyvedenym do zadneho PCI slotu. V baleni je nalepka, prepinac, PCI plech, nastroj na vyberanie BIOSu a samotna patica s chipom. Bohuzial cena je $25 - 1000Sk, co je za takuto drobnost navyse dost vela, ked to Gigabyte ponuka v ramci ceny bezplatne u svojich dosiek. Ti setrnejsi a sikovnejsi dokazu riesit zle preflashovany BIOS hot swappingom (vymenou za chodu, nabootujete z diskety do cisteho DOSu, kde sa bude flashovat za chodu pocitaca vymenie v dobrom compe v patici jeden BIOS za druhy, preflashujete a vratite spat) resp. vo vacsich mestach pohodlnejsie, vezmete chip, funkcny BIOS pre update a nechate si to preflashovat v nejakej firme, este je tu moznost lacnej vyroby vl. flashovacky, ale to je najnarocnejsie.


 

6.11.2002


O dani a telekomunikacnych sluzbach na SME.sk
Minule som sa podivil nad 2.5% znizenim ceny u hovorkyne ST, ale zmylil som sa, ja som pocital s tym, ze normalna cena ostava rovnaka a meni sa len hodnota DPH o 3%, celkova cena sa meni naozaj o necele 2.5%. Toto znizenie dane (nie cien, tie budu stale rovnake bez DPH) sa dotkne vsetkych telekomunikacnych sluzieb, tak ST, ako i ET, GT, ISP, no a pak este kopy inych veci (elektroniky...). Neseriozne firmy sa ukazu tym, ze svoje konecne ceny vr. DPH nechaju rovnake aj po jej znizeni a zdvihnu tak prakticky svoje ceny o 2.5%. Pokial je dnes cena SMS u ET rovne 3Sk vr. DPH, po novom by mala byt 2.93Sk, uvidime ako nas napr. ET potesi, kozmetickymi upravami nadol ci naopak bude jednou z neserioznych firiem ktore spominam. Btw. Kc sa dala kupit dnes v bankach (!) Tatrabanka (TB) a Komercni banka (KB) uz za 1.36, je dost mozne, ze za to moze agentura S&P, ktora zhorsila svoje hodnotenia pre Kc.


Test P4 dosky MSI I845PE MAX2-FIR na Viper's Lair
Dizajn dosky je klasicky, povrch je cerveny a najdete na nej 6 PCI slotov, AGP 4X zavadzajuci 3 DDR slotom, aktivne chladeny chipset (treba vymenit tepelnu podlozku za pastu), 2 IDE a FDD porty su rovnobezne s DDR, RAID klasicky kolmo na ne dole, SATA chyba, zato najdete ("uzitocny") CNR slot, zaujimave je pouzitie klasickeho 4-pin konektora Molex a nie P4 stvorceka. Ked uz som pri napajani, ATX konektor som v zivote nevidel horsie umiestneny, je natlaceny uplne na paticu, rovnako ako kondenzatory z druhej strany, dizajn ozaj mizerny, hlavne ked pouzivate chladice, ktore trcia z vymedzeneho priestoru, ale tak ci onak by seriozny vyrobca nemal taketo veci tlacit hned k patici. Rozostupy medzi DDR slotmi prakticky nie su a ich vzdialenost od patice (kvoli teplu) mohla byt aj vacsia. Na doske su 3 konektory pre fany, takze ked je zapojeny chladic CPU a chipsetu zostava vam len 1 volny. Vzadu najdete aj stare (COM) porty, ale aj o 2 USB 2.0 porty viac, tiez Gb sietovku a 5.1 zvuk, ten je vyvedeny cez D-Bracket spolu s FireWire a najdete na nom aj diagnosticky displej. Standardne nastavenia (Clear-CMOS) musite riesit jumperom! Doska ma chipset uvedeny v nazve, podporuje navyse technologiu Hyperthreading (blizsie o nej po uvedeni, jedna sa o simulaciu viac procesorov aj ked mate len jeden, v neoptimalizovanych aplikaciach to prinasa par percent, v optimalizovanych moze az zopar desiatok), ktoru budu mat P4 nad 3GHz. RAID som spominal, co som nespomenul je, ze spolu so vsetkymi integrovanymi vecmi sa da vypnut v BIOSe, co sa hociktory RAID neda. Pokial si ho nevypnete, predlzi vam bootovanie o 10-15s. Presne cisla z BIOSu opat nie su uvedene, ale podporuje zmenu voltaze CPU, AGP, DDR, FSB po 1MHz a nastavenia pamate su biedne, ostatne doska a chipset myslim nepodporuje DDR400 (ani neoficialne). Dosiahnuta FSB u P4 2.4GHz - nic moc - 156MHz = 2.8GHz, vyssie FSB neboli stabilne, co vsak moze byt aj procesorom. Na moj vkus ma doska prilis vela nedostatkov, aj ked nevravim, ze nie je dobra.


Test mobilu-vecka Motorola T720 na Mobil.cz
Komentare k poslednym 4 odkazom nedavam z dovodu, ze uz su dlhsie vo weblogu.


Test mobilu Nokia 7210 na Mobil.cz


Dalsia recenzia mysi Crystal Neon Optical Mouse na ModTheBox


Jedna z kopy recenzii bezdrotovej optickej mysi Logitech MX700 na Review Shack


Maju HDD Seagate homosexualnu orientaciu? LOL


Kopa novych blbosti (mobilov) od Nokia na Mobilmania.cz


Test kancelarskeho 15" LCD monitora Compaq TFT1501 na Technet.cz
Latencia - 45ms (pouzitelne len do kanclu, ziadne rychle filmy/hry), slusna vaha 3kg, prijemny konzervativny kancelarsky dizajn, ext. (!) napajaci adapter, absencia (!) vstupu DVI, kontrast 350, jas 250, farieb 16M = 13000Kc vr. DPH. Dobry do kanclu, domov nikoli.


Odstranovac diakritiky, ale dost velky - 784KB


Oficialny BIOS 2B01 pre EPoX 8K3A/+ z 1.11.2002
Novinky: podpora AXP2600-2800+, vypina uz diodu na kbd po vypnuti PC, podpora High Point 372N, opravene problemy s padom systemu kvoli sensoru otacok fanu (ventilatoru, ale je to kratsie, tak to asi zacnem pouzivat)...


CloneCD 4.1.0.1


Koruna zase stupa (aj voci Kc) po zvyseni ratingu u Fitch na SME.sk


Zaujimave chladenie, ale nevelmi ucinne na Pretaktovanie.sk
V prvom priklade je na D650@1100 posadeny rucne robeny celomedenny 750g chladic, na ktory fuka 24V 60mm ventilator spomaleny na 12V, teplota pri 1.75V - 51C, tak neviem ja s mojim D650@1004 a max. voltazou 1.85V mam 48C a to na nom mam slabucky Thermaltake Silent Viking s medennym jadrom + 2 pridavne 80mm ventilatory, prace s tym bolo rozhodne menej a chladi to lepsie. Tak neviem, kde moze mat autor chybu, zeby nekvalitny spodok zakladne, zaujimalo by ma ako bol vylapovany a ci je pouzita strieborna pasta, navyse manipulovat s takym slonom upevnenym v dierach na K7S5A, kde treba rucne menit multiplikator je docela masochizmus (a vyssia FSB sa na tej doske velmi neda, kedze MP sa da zmenit jedine prerezanim mostika (6.5 je najblbsi nasobic Duron, nic rozumne pod 10 tam nejde)), takze degraduje vykon takto pretaktovaneho Duron. Chipset a grafaren sa taktiez velmi tesia vyfukovanemu teplemu vzduchu na ne, pokial som spravne pochopil smer. Ja bych skor skusil otocit vetrak tak aby diery smerovali na CPU a len v priestore jadra by sa ponechala plna stycna plocha, na to cele by sa posadila osmicka a cez diery by sa ochladzoval aj povrch CPU, v pripade takeho obrovskeho vetraku, by sa dal este zospodu pripevnit maly vetrak ktory by fukal vzduch (cez dalsie diery) dohora smerom von z case. Dalsie 2 upravy su obdobami tej prvej.


 

5.11.2002


Zmena na stranke a cosi zo sukromia
Ako ste si mohli vsimnut v poslednych dnoch, optimalizoval som vsetky stranky na pouzitie rovnakeho (CSS) stylu a vsetky starsie ako tato su svojim prostredim identicke. Rovnako bola odstranena moznost downloadu zoznamu filmov pre kupu zaloznych kopii, aby bola stranka uplne zlegalizovana a nikto sa na to nemohol vyhovarat, ked by aj na nu chcel odkazovat. Vcera sa mi dlhsom patrani podarilo zistit ako spravit stranku skinovatelnu a tak mate (ako ste si iste vsimli) v uplne prvom riadku moznost vyberu skinu. Standardne sa nacitava Original, ktory zachovava pov. vzhlad, Ciernobiely je myslim celkom prijemny, hlavne na noc a posobi prijemne retro DOSacky ci undergroundovo a je vcelku zaujimavy pri spleti tych farieb mat monitor ciernobiely, Overclockers je myslim tiez celkom prijemne citanie a je to obdoba servera Overclockers.com, obdobne TBreak.com, nasleduje podla mna najvydarenejsia kombinacia Zima, ktora je moja najoblubenejsia a na zaver mensia recesia - Luxova terapia - myslim, ze to hovori za vsetko a odporucam ju madarskym, japonskym a severskym citatelom (tieto krajiny maju najvyssi pocet samovrazd :-)), normalne je prilis kontrastna a svetla. Zmenu skinov umoznuje podla mojich testov IE6 a Mozilla 1.2. Opera 6.04, ktoru mam nainstalovanu zmenu stylu neumoznuje a to je posledna kvapka pre tento plateny a nedobry browser, do pohara mojej trpezlivosti a leti uz aj prec z compu (stranky su prezeratelne ale neskinovatelne). Sam povazujem za najlepsi Mozilla (ta umoznuje zmenu stylov priamo v menu View), ale zo zvyku pouzivam IE6. U oboch sa vase nastavenie ulozi formou Cookie na vas pocitac a zostane take kym si ho neprestavite aj pri dalsich navstevach stranky. Pre blizsie informacie si pozrite zdrojovy kod, vsetko podstatne ohladne skinovatelnosti je na zaciatku, rovnako ako odkazy na potrebne subory styl.css a stileswitcher.js. Viac o vybere stylov cez JavaScript je v tomto clanku. Tak to je asi vsetko co som chcel o stranke a co sa tyka toho sukromia, dnes som bol skoro presne po dvoch rokoch znova bezplatne darovat krv a rozhodne to kazdemu odporucam, uz len min. z dovodu zistenia svojej krvnej skupiny a bezplatneho testu na HIV a ine choroby, ktore by vam branili darovaniu. Konkretne v NZ je mozne darovat krv od siedmej v utorok a stvrtok kazdy tyzden, vyplnite (pravdivo?) dotaznik, spravi sa odber vzorky, zjete rohlik a caj, odmeriate si teplotu a tlak a idete darovat krv, pak sa najete rohlika so salamom, kavou a cajom, dostanete 40Sk kupon do nemocnicnych potravin a idete domov, lebo mate celodenne platene volno. Pokial viete vydrzat normalnu injekciu odber by ste mali zvladnut lavou zadnou, subjektivne ma viac bolel kratucky odber vzorky ako cca 10-minutove darovanie krvi, kde som prakticky necitil injekciu (ako skonstatoval moj znamy, hadicka ktorou darujete krv sa podoba na sietovy kabel, daruje sa nou 400-500ml (1. odber 360ml) ;-)). Darovat nemozete ist krv pokial ste chori, dlhodobo ste uzivali antibiotika, ste po vaznej chorobe, mate problemy so srdcom a hlavne nejedzte rano nez pojdete darovat krv. Darovat krv mozete kazde 3 mesiace, pokial by vam vsak slo o plakety, tak mozete chodit do 2-3 nemocnic naraz darovat krv kazdy mesiac a dostat pak 3 plakety naraz (lebo prirodzene darujete potajme a pocitaju vam to v kazdej zvlast), myslim, ze take vypustenie krvi by zvysnu malo aj o cosi precistit a malo by to byt zdraviu prospesne. No a este som bol predavat/kupovat mobil, tak budte tvrdi a zjednavajte. :-) Btw. Siemens MT50 sa da z Madarska zohnat za cca 4000Sk (v obchodiku u nas za cca 6500 (!)).


Test KT400 dosky EPoX 8K9A2+ na Pretaktovanie.sk
V clanku nie je v podstate nic co bych nenapisal. Inak je ale dobry az na jednu podstatnu chybu a to rozhodnutie sa pre platformu AMD. :-) Dnesna ponuka AMD totiz pri akomkolvek procesore nemoze konkurovat Intelu v pripade overclockera, AXP su totiz smejdy co nejdu pretaktovat, nemaju tepelnu ochranu, hreju ako radiatory, ich patica je prakticky uz mrtva a hlavne, pri 'vykone po pretaktovani, dosiahnutelnom za najnizsiu cenu' su drahsie nez Pentium 4. Znie to asi dost krkolomne, takze len strucne - vezmete P4 1.8GHz, pretocite ho na 2.6GHz a pokusite sa s akymkolvek AXP dosiahnut "porovnatelnych" 2600+ ci uz po pretaktovani or bez, zistite, ze potrebujete na dosiahnutie tejto frekvencie AXP drahsi ako P4 (to je len cista cena bez zapocitania toho ze patica pre Pentium 4 slubuje vyrazny potencial do buducnosti a ze Pentium 4 ma tepelnu ochranu a produkuje menej tepla (obzvlast nove so standardnou voltazou 1.475V)). AXP je dnes procesor dobry pre ludi, ktori nechcu pretaktovat pocitac, Pentium 4 je procesor pre overclockerov, kedze pre nich je lacnejsi ako AXP.


Test nForce2 dosky ASUS A7N8X na AMD3D
Blizsie som o chipsete nForce2 pisal tu. Na jeho testy sa pouzivala skusobna verzia ASUS A7N8X, teraz by sa malo jednat o vyladen(ejsi)u verziu. Takze co dostanete v baleni okrem dosky: zadny pliesok s vystupmi pre FireWire, USB, Game Port a SPDIF, kable - 2xSATA, 2xIDE, 1xFDD, 2xFW. Na doske zaujme typicky velky pasivny chladic chipsetu a obrovska prazdna plocha v okoli patice/DDR, skoda len, ze kondenzatory z jednej strany nesli umiestnit este dalej, miesta by bolo prakticky neobmedzene. Okolo patice su aj diery, na doske je inak 5 PCI slotov, 2 SATA, 2 IDE, rovnobezne s DDR, nad nimi ATX a FDD konektor. AGP Pro 8X slot je umiestneny pomerne daleko od DDR slotov, ale este stale im bude asi zavadzat. 3 DDR sloty nie su umiestnene hned vedla seba, ale su 2, jeden vynechany a treti, tieto s medzerou medzi sebou (chladenie) su oznacene modrou farbou a su urcene pre dvojkanalove zapojenie 2 modulov, zvysny samotny cierny je jasny. Z beznej vybavy ma doska 5.1 zvuk, k nemu Dolby Digital dekoder a cele to korunuju dve (!) sietovky. :-) V BIOSe je mozne nastavit MP, zvlast frekvenciu CPU, DDR a AGP, rovnako ako ich voltaze (presne cisla nemam). AXP2400+ sa podarilo "pretaktovat" na 2700+ (185x12; vlastnici P4 sa mozu usmievat nad ubohou "pretaktovatelnostou" AXP) v kombinacii s dvoma pamatami Samsung DDR400, doska bola stabilna.


O vplyve dani na ceny po novom roku na SME.sk
Neodpustim si poznamku k vyroku hovorkyne slovenskych telekomunistov (ST), ktora ma velmi zaujimavu matematiu, ked tvrdi, ze to obcanom prinesie zlacnenie telekomunikacnych sluzieb o 2.5%. V matematike som slaby, ale 23-20 mi dava 3 a nie 2.5, takze cim nas prekvapite ST? Od noveho roka ceny opat min. o 0.5% hore???


Vynikajuca sajta pre ludi, ktori sa radi hravali na automatoch
Podla toho co som si tam precital by, ale uz mali byt problemy s downloadom hier (ROM pamatami), takze ked by mal niekto zaujem o naozaj funkcny emulator automatu s cca 150 vynikajucimi hrami mozeme sa dohodnut mailom. Nie je nad to pustit si lietadielka 1943 za ktore som musel vhadzovat kopu penazi do automatu, R-Type a ine, fajn nostalgia. :-) Btw. strelba sa tak ako u automatu neda drzat stlacena, takze fajn posilovacka ruk ako za starych cias. ;-))


CPUCool 7.1.5 (2.4MB)
Odporucam len pre ludi, ktorym nejde VCool prip. CPUIdle, aj ked ten co sa mna tyka uz bude mat asi rovnaky vykon, kedze jednou z noviniek noveho CPUCool je aj podpora chladenia chipsetu SiS-745, ktora aj pracuje a tak bych snad mal uz aj pod CPUCool take nizke teploty ako u CPUIdle. O tom preco nepouzivat tento hnus som, ale uz dost popisal tu.


Nova verzia Windows (Total) Commander 5.5
Novy nazov WINCMD bude Total Commander kvoli moznym problemom s Windows v nazve a tiez kvoli portabilite aj na ine platformy. Windows Commander napr. pod Linux totiz moc sympaticky neznie.


Nero 5.5.9.17 (Mirror 1, 2 a 3)
Novinky: spravne zobrazovanie velkosti Video CD, rychlosti zapisu niektorych DVD/CDRW s niektorymi mediami, opravena zmena hodnoty pauzy u Audio CD pri prepnuti Express/Nero, pridane nove rekordery...


 

3.11.2002


Porovnanie chipsetov VIA KT400 a nVidia nForce2 na X-Bit Labs
Dosky s chipsetom KT400 su uz na trhu a onedlho nas caka prichod dosiek s chipsetom nForce2, patrilo by sa vediet co mozeme od oboch ocakavat ci uz v oblasti ich dizajnu, tak vykonu. Oba maju spolocne napr. podporu AGP 8X, neoficialne DDR400, USB 2.0, neoficialne CPU na 166MHz FSB a ATA133. Tych neoficialne je tam az prilis na to, ze by clovek cakal u vsetkeho oficialnu podporu. Neoficialna podpora DDR400 je jasna, schvalovaci organ JEDEC jednoducho neschvalil novy standard z dovodu, ze nesplna elektricke a casovacie poziadavky ake by mala mat nova RAM a tak su dnesne DDR400 oficialne povazovane len za pretaktovane DDR333 a rovnako si nemozu dovolit vyrobcovia dosiek/chipsetov tvrdit, ze podporuju DDR400, ked taketo pamate oficialne neexistuju. Rovnaka situacia je aj u procesorov AMD, dosky boli navrhovane na 133MHz FSB, to ze su schopne bezat aj na vyssej vsak neznamena, ze na nu boli projektovane a tak oficialne nemozu podporovat vyssie FSB, nakolko priamo od vyrobcu este nemohli mat taketo procesory na testovanie kedze neexistuju (resp. neexistovali v dobe vyvoja chipsetu). Zakladny rozdiel medzi KT400 a nForce2 spociva v integrovanom GPU, ktore dodava nVidia priamo a to GeForce4 MX, chipset s grafarnou ma nazov nForce2 IGP, bez integrovanej grafarne nForce2 SPP. Rovnako je obrovsky rozdiel v pamatovom radici oboch chipsetov, zatial co pouziva VIA tradicne mizerny, len klasicky 64-bitovy pristup k pamati, pouziva nForce2 dvojkanalovy radic pamate, ktory vam pri 2 nainstalovanych moduloch (najlepsie rovnakych) zabezpeci 128-bitovy pristup a zdvojnasobenie prenosovej sirky pasma u DDR333 z 2.7GB/s na 5.4GB/s. Rovnako co je zvykom u integrovanych grafarni a to spomalenie celeho systemu kvoli grafarni riesi dvojkanalovy radic, tym ze poskytuje rychlejsi pristup k zdielanej pamati integrovanej grafarne. Samozrejme je mozne pouzit aj klasicky 64-bitovy pristup s jednym modulom (u RIMM (P4) nie, vzdy treba dve, tam sa pouziva obdobna technologia AFAIK). Tiez zaujme absolutne nezavisle nastavovanie frekvencie CPU, AGP a RAM, toto vam KT400 rozhodne neumozni a je to obrovske Plus pre overclockerov. Ako iste viete, CPU komunikuje s RAM prostrednictvom chipsetu a tu vyuziva nForce2 opat dalsiu novinku, integraciu procesora DASP do chipsetu, co je strucne medzipamat, ktora sa snazi predpokladat ake data bude chciet CPU z RAM a pokial si spravne tipne, CPU sa k nim dostane podstatne skor (VIA to doteraz riesi pridavanim viac medzipamate). Dosky s chipsetom nForce2 budu mat v zavislosti od ceny 2 rozne South Bridge - MPC a MPC-T, obidva sa staraju o 6 USB 2.0 portov, ATA133, 100Mb sietovku nVidia a 5.1 zvuk. Vylepsena teckova verzia ma navyse podporu FireWire a druhy sietovy radic od 3Com a audioprocesor nVidia s dekodovanim Dolby Digital 5.1. Pokial namietate, ze aj na doskach KT400 je FireWire, tak je, lenze sa on musi starat zvlast externy radic, rovnako ako u oboch chipsetov o Serial-ATA. Rozdiel medzi chipsetmi je tiez v komunikacii medzi North Bridge (chipset) a South Bridge, KT400 pouziva V-Link 8x (533MB/s) zatial co nForce2 Hypertransport (800MB/s). V teste sa porovnavali jedny z najvykonnejsich a najlepsie navrhnutych (holt skusenosti) dosiek - ASUS A7V8X (V ako VIA) vs A7N8X (n ako nVidia). Bohuzial doska s chipsetom nForce2 je zatial len v predvyrobnej verzii, treba brat jej vykon a parametre s rezervou. Preto v sucasnosti neposkytuje ziadne overclockerske nastavenia (btw. EPoX slubuje vynikajucu overclockersku dosku s nForce2, comu sa da verit pri moznosti nezavisleho nastavovania frekvencie CPU, AGP a DDR), nastavit FSB vie len do 200MHz a nema RAID. Testovana verzia chipsetu bola konkretne nForce2-ST (lahko zapamatatelne skratky na Slovensku - SPP, ST, co bude dalej? ;-)). Okrem spominanych dosiek sa testoval aj vykon chipsetu KT333, ako jedna z najrychlejsich dosiek na trhu nebola zvolena doska ASUS, ale doska EPoX 8K3A+. Papierovo je myslim vitaz jasny, ale aka je realita si uz pozrite sami v clanku (a pripocitajte ze sa jedna o skusobnu verziu nForce2).


Test mobilu Siemens C55 na Mobilmania.cz
Dizajn je typicky siemensovsky priemerny (pre mna skaredy) vajickovy. Na telefone zaujme obrovska volna plocha pod displejom, ktory je miniaturny (nepouzitelny) s hnusnym pomarancovym podsvietenim. Aby toho nebolo dost, ma vymenne kryty, ktore vam zabezpecia vrzganie a novy konektor. Potesi otvor na putko. Ovladacie klavesy su rozhodne lepsie nez u M/MT50, ale stale nechapem naco niektore znacky musia na stvorsmerne tlacidlo pchat bodky, ciarky a ine prkotiny, ked by vzhladu rozhodne len prospeli obycajne sipky. Menu je tiez siemensovske, rozumej rychlost ala Nokia, ale aspon sa ho naucia aj deti a dochodci rychlo. Pocet tlacitok je inak uz OK a optimalny, aj ked by sa dalo este uvazovat s riesenim Sony (J6, J70...), ktore pokladam za najlepsie spolu s ovladanim Ericsson. Podla toho ako poznam Siemens, si nerobim iluzie o kvalitnych tlacidlach, obzvlast pri vymennom kryte, je to lepsie nez nepouzitelna guma/pryz u starsich, ale beztak sa bude pravdepodobne jednat o lacny pochybny plast. Co sa tyka vybavy, telefon ma (nic viac): GPRS, Java, EMS, T9, dlhe SMS, polyfonicke zvonenie, ext.melodie WAV (aj cez mikrofon) a MIDI, jednoduchy organizer (nie kalendar!), 2 hry, diktak (?) a 2 hry. Uzivatelov s rozsiahlym telefonnym zoznam isto potesi, ze nie je viacpolozkovy a ma kapacitu az 50 zaznamov (naco prehanat ze, preco nedaju radsej len 10, mozno sa tam vojdu nudzove cisla). Za sucasnu cenu sa da ocenit asi len GPRS, Java, EMS a polyfonicke zvonenie, kazdopadne ma na low end (kam rozhodne patri) privysoku cenu.


Ked chcete zadarmo vlastnu presmerovaciu domenu s koncovkou .tk kliknite sem


Test 15" LCD monitora Samsung SyncMaster 152B s vysvetlenim LCD pojmov na Dan's Data


 

2.11.2002


Vysvetlenie pracovania zbernic (nic pre ludi co nemaju radi matematiku ;-)) na Deviant PC


Ako vylapovat chladic na OverclockersClub
Spodna cast (pasivneho) chladica sa moze zdat na pohlad i dotyk priamo od vyrobcu plocha, ale nie je tomu tak a su na nej stale (mikroskopicke) nerovnosti, ktore rozhodne nedodaju k dokonalemu dosadnutiu k chladenemu telesu (s minimom pouzitia pasty pre zlepsenie prechodu tepla). Riesenie - brusny papier (smirgel papier...). Viac v clanku, aj ked toho uz viac ani netreba pisat, snad len ze treba pravidelne otacat chladic, aby bola dosadacia plocha rovnomerna, no a cim jemnejsi tym lepsi, aj ked by to chcelo seriozne porovnanie ucinnosti jemnosti papiera nakolko rozdiel povedzme medzi 1000 a 1500 uz bude v konecnom pocitani znizenej teploty minimalny, takze si treba urcit rozumnu hranicu.


Ako upravit predny kryt traya CDRW na ICEHardware
Onehda som ohladne spoluzitia s optickymi mediami, ktore bude trvat (CD, DVD, Blu-Ray) este peknych par rokov volal po uprave dizajnu predneho nechutne standardneho traya (dvierka ktore sa vysuvaju), ktory je vacsinou strasny (klasicky obdlznik uprostred predneho krytu). Riesenia boli: rozdelenie mechaniky na dve polovice - cely vrchny kryt sa bude vysuvat; predlzenie traya aspon ku krajom mechaniky (nad a pod trayom by zostal nevysuvany kryt); odklopny predok a za nim vysuvanie traya, no a konecne realizovane - komplet vysuvany predny kryt pripevneny k trayu. Toto vsetko prip. este nejakym sposobom s vymenitelnymi panelmi ala kryty Nokia pre individualizaciu vzhladu. K clanku uz nebudem nic dodavat, kedze ho v podstate ani netreba citat, vsetko by ste mali pochopit z obrazkov. Ale predsa len si neodpustim, je to sice technicky troska narocnejsie, ale predny kryt moze byt v strede ci po krajoch (ako stabilne vyzadujete) uchyteny na trayi pantom s pruzinou (ci proste vratnym pantom, viete co myslim) a je tym elegantne vyrieseny problem co spravit so stlacanim tlacidla, takto viete pohnut pekne celym krytom dole (ci skor dnu) a stlacit tym tlacidlo a kryt moze pevne sediet na trayi a nemusi tam byt vola, aby sa vedel ohybat pri tlacidle upevneny na trayi cez cosi plasticke co nevyzera z dlhodobeho hladiska moc spolahlivo. Konkretne u CDRW TEAC W540E, ktoru vlastnim by odmontovanie predneho krytu a krytu traya nemalo byt problemom, kryt traya by mal drzat len jeden maly srobik a nechce sa mi rozoberat case, ale snad by to (snatie krytu CDRW) slo aj bez porusenia zaruky. Novy predny kryt prirodzene musi mat urcitu volu, aby sa vedel hybat a dal stlacat, takze 5.25" krytka pozicie bude musiet byt pravdepodobne nepatrne po stranach osmirglovana prip. zalezi od toho ake medzery mate medzi poziciami a aj case samotnou. "Nevyhody" - v pripade mnou navrhovaneho riesenia pevneho uchytenia pantom su asi len absencia nastavovania hlasitosti (po montazi mechaniky nastavujem na maximum a uz nikdy nim nehybem (naco tam vlastne je?)) a absencia blikajucej diody indikujucej aktivitu, ktora velmi potesi obzvlast pokial je pri nocnom sledovani filmu vo vasom zornom poli. :-) Takze sa tym mozete zbavit uplne dizajnu mechaniky, blikajucej diody (da sa aj samotnou upravou mechaniky, ale je to uz zbytocny zasah (do zaruky)) a zbytocneho nastavovania hlasitosti. Ked tak nad tym premyslam nevidim dovod preco to nespravit (v pripade riesenia v clanku snad len mozne opotrebenie), pokial chcete mat originalny predny kryt CDRW (CDRW cely cas a vacsinou aj inde pouzivam kvoli dnes asi najvacsej rozsirenosti, nakolko CD-ROM a DVD-ROM sa uz kupovat neoplati, takze zostava uz len DVD kombo, prirodzene ze medzi nimi nie su rozdiely ohladne tohto). Myslim, ze je to idealne riesenie hlavne pre ludi, ktori nemaju (mam) sive (hnusne) case, kde im zapadnu mechaniky a nechcu prestriekavat zbytocne (nevratne) samotnu mechaniku prip. pre tych ktori sa velmi (vobec :-)) nechcu chvalit znackou svojej mechaniky (ehm, LG, AOpen, ASUS, MSI, Mitsumi, Acer, Artec, Cyberdrive, Afreey..., ehm :-)). Dalsie dva z mojich napadov tiez nie su az tak tazko realizovatelne, vysuvna vrchna polovica krytu je snad este lahsia pokial vam nevadi nevratny zasah do mechaniky, z predneho krytu odrezete vsetko pod urovnou dvierok, to ponechate a na volne miesto pridate plochu pod. farby prip. vsetko nastriekate, funkcnost spodnej casti (dioda, hlasitost, tlacidlo) zostane neporusena, prirodzene v zaujme zladenia farby mozete vyrobit spodnu cast aj rucne, ale je to zbytocne narocne a jednoduchsie je ju prestriekat na rovnaku farbu ako hornu. Druhe riesenie v podobe zakrytia celeho predku odklopnym panelom vyzaduje len predne dvierka, pruzinu a posunutie mechaniky mierne do pocitaca (ubudne trocha priestoru - asi jedina nevyhoda), predny kryt bude tlakom odklapat vysuvajuci sa tray (vid napr. DVD playery Philips). Najkomplikovanejsim sa javi paradoxne len rozsirenie samotneho traya ku krajom mechaniky, je to totiz to iste co rozdelenie na dve polovice, ale este k tomu vyroba horneho pasiku nad trayom.


Oficialny Windows Media Player 9 Beta build 2928 RC1 pre W9X/ME/2K (13.9MB) a WXP (10.1MB)


Intel bude zlacnovat desiateho na X-Bit Labs
O ake zlacnenie, ak vobec bude, sa bude jednat u najslabsich CPU P4 neviem, ale co sa tyka Celeron 1.7, 1.8 a 2.0GHz, tak by sa malo jednat o znizenie o cca 20%. U najslabsich P4 (1.8) by potesilo aj realnych 10% dole z ceny.

 

ARCHIV

NA ZACIATOK STRANKY