Original     Ciernobiely     Overclockers     TBreak     Zima     Luxova terapia     <<-- Skiny na prepnutie vzhladu weblogu TOPlist

Markoff.tk - weblog hlavne o PC
Pridat do Favorites/Oblubene     Download     Cracky 1, 2     Kontakt     RSS


Hladaj vo WWW Hladaj vo weblogu

Neviete si zapamätať telefónne čísla? Čo tak previesť ich na slová?
Autor: Markoff   Vyslo: 22.5.2003
S príchodom mobilných technológií do našich končín a obzvlášť s príchodom SMS sme si pomaly zvykli na to, že numerická klávesnica predošlých telefónov pevnej linky sa zmenila u mobilov na alfanumerickú (čo postupne nasledovali aj prístroje pre pevnú linku), takže sa pri číslach na klávesnici objavili aj písmená. Prečo toho nevyužiť pri výbere telefónneho čísla resp. pre ľahšie zapamätanie vášho čísla pre druhých, ktorí práve nemajú po ruke mobil s telefónnym zoznamom alebo sa im to na jedno zavolanie neoplatí zapisovať. Nie je snáď jednoduchšie číslo 0904 MOBILY ako 0904 662 459? Pre väčšinu ľudí je, čo si uvedomili v kolíske kapitalizmu, v USA (zákazník skôr zavolá na jednoduché číslo z pamäte než čo si musí zaznačiť na papier), kde je dnes absolútne bežné, že sa číslo skôr uvádza v slovnom, ľahšie zapamatateľnom, formáte ako v číselnom (aj keď aj ten sa pochopiteľne zvykne uvádzať) a pomaly sa to začína objavovať u čísel nadnárodných firiem aj v Česku (1NOKIA) a na Slovensku.

Pochopiteľne pre lepšiu prehľadnosť sa odporúča používať zopár pravidiel: 1. nemeniť číslo predvoľby, aby zákazník vedel ako je jeho číslo vlastne tarifikované (a navyše na Slovensku to pri tých nulách v čísle na ktorých sa nenachádzajú žiadne písmená nemá ani zmysel), 2. používať v slove len základné znaky (písmená), ktoré sú na klávesnici každého telefónu rovnako, 3. čo je už skôr pravidlo pri výbere nového čísla - snažiť sa vyhýbať číslam obsahujúcim čísla 0, 1 a 9, prvé dve z dôvodu absencie písmen a 9 z dôvodu pomerne exotických/ťažko použiteľných znakov na Slovensku (a keď sa už inak nedá, tak nech sa dané číslo nachádza buď na začiatku alebo na konci čísla).

Toľko úvod, môžeme sa pustiť už do samotného hľadania slova k čomu nám poslúži jednoduchý slovenský freeware program Phoner 2.0 (176KB), ktorý netreba inštalovať, stačí spustiť. Po spustení odporúčam stlačiť F2 resp. ísť do Settings\Set numbers a vymazať pri čísle nula znak + a potvrdiť OK. Vymazať ho odporúčam preto, že by slovo s ním nevyzeralo dobre a generovanie bude trvať o trocha kratšie, keď je na nule len jeden znak, v tomto menu si tiež viete zmeniť základné nastavenie znakov, ktoré su priradené k jednotlivým číslam alfanumerickej klávesnice telefónu. Je to malá chybička autora, ale na druhú stranu je to striktné dodržanie znakov na všetkých mobilov nakoľko sa na nule naozaj nachádza všade + (plus).


 

Nasleduje už len zadanie nášho telefónneho čísla do poľa Enter a phone number, takže tam zadáme napr. 662456 a potvrdíme Enter resp. stlačíme Generate. Program vygeneruje vo väčšom okne vpravo všetky možné kombinácie znakov z daného čísla, kde si už skúsime nájsť jednoducho zapamätateľné slovo, v našom príklade je to napr. MOBILY resp. MOBILZ. Program umožňuje taktiež generovanie kombinácií do jednoduchého textového súboru, čoho docielime zaškrnutím Save to file a cez Browse si už vyberieme miesto a súbor kam sa majú kombinácie uložiť.



 

Pochopiteľne nechýba ani opačná možnosť, napr. pre prípad, že si môžeme zvoliť vlastné číslo (či už oficiálne alebo po známosti :-)) a to, že zadáme hľadané slovo do poľa Enter a word, potvrdíme Enter resp. stlačíme GET Number a program nám vyhodí aké číslo zodpovedá požadovanému slovu. Slová si je možné pochopiteľne vyhľadať ako pre mobilné siete (ET, GT), tak i pre čísla pevnej siete (ST).


 

ARCHIV

26.-30.4.2003     1.-4.5.2003     6.-12.5.2003     13.-15.5.2003     16.-20.5.2003

NA ZACIATOK STRANKY